Autóápolás télen! Hogyan mosd -vagy hol mosasd az autódat télen?
A tél nem ok arra, hogy koszos autóval közlekedj!
Több cikkben olvastam ilyen butaságokat, hogy fogadjuk el a tényt, télen bizony sérül a fényezés, hogy ne áltassuk magunkat télen a tisztítás során bizony karcos lesz a karosszéria, de ne bánkódjunk, mert ezt tavasszal kipolírozhatjuk.
Először is ki kellene találnod, hogy hol és hogyan csináld. Ugyebár télen elég nehézkesen saját kezűleg elvégezned a műveletet, a hétvégi házban is elzártad már a kerti csapot, és nem szívesen cipeled ki vödörben a meleg vizet a ház elé, vagy esetleg a kocsibeállóra.
Szerencsére több opció létezik elviheted gépi mosóba a kefék alá, lemoshatod saját magad egy önkiszolgáló autómosóban.
Hiába akarunk jót autónknak, ha a mosásnál nem vigyázunk, a tisztítás során autónkon akár komolyabb karcolások is keletkezhetnek. Több technológia is lehet karcmentes, ám a részleteken is sok múlik.
Választhatjuk a kézi vagy gépi mosást, és utóbbiakból a mosóutcát, vagy az önkiszolgáló autómosóst. Hogy melyik a legjobb, melyik károstja kevésbé a fényezést, erről heves viták folynak a mai napig. Egyértelmű, hogy az alkalmazott technológia, és annak alkalmazása, illetve tisztítási előírásainak betartása a legfontosabb.
1. kézi mosás: A valódan kímélőnek tartott kézi mosás is lehet nagyon ártalmas és okozhatnak kárt a gépjárművedben, ha az autónkat a koszt magukban tartó szivaccsal, vagy kefével mossák, vagy a vegyszereket nem a megfelelő hígításban alkalmazzák. Előnye a kézi mosásnak, hogy Itt meleg van – legalábbis nincs mínusz 10 fok – és ha az itt dolgozó kollégák szakképzett emberkék, biztosak lehetünk benne, hogy az általuk használt termékek vegyszerek, gépek és segédanyagok 100 százalékban megfelelnek a mai kor követelményeinek - környezetvédelmi szempontból is - és a tisztítási folyata során szinte kizárt, hogy kárt okozzanak. Tehát a megoldás ebben az esetben, hogy olyan helyet választunk, ahol tisztában vagyunk a személyzet szakkpézettségével,
2. Automota forgókefés autómosás: Lényegében a jól megszokott zömmel ma még benzinkutakon található gyors kefés mosókról van szó. Ennél a technológiánál a mosókefék vége gyárilag puhított, és elvileg nem károsítják a fényezést. Fontos azonban, hogy ha van olyan opció - és a legtöbb helyen van - akkor azt a programot válasszuk, amely során a kosz nagyját a kefés mosás megkezdése előtt vegyszerrel és erős vízsugárral fellazítják és eltávolítják. Ha esetleg van személyzet akkor kérjük meg őket, hogy magasnyomású mosóberendezéssel csapassák le az autónkat, még mielőtt beállnánk a mosóba. A karcmentes mosás alapja ebben az esetben is nagyban a kefék minőségén múlik, azonban nem mehetünk el másik két legalább olyan fontos tényező mellett sem. Az egyik a mosás során használt víz mennyisége, a másik a mosás során használt vegyszerek minősége. Ma rengeteg cikk kering hasonló témában az interneten, de egyet sem olvastam, ahol kiemelt figyelmet fordítottak volna a vegyszerekre és azok jelentőségére. Pedig nem elhanyagolható tény, hogy kiváló minőségű vegyszerek nélkül nincs kiváló eredmény. Ma a gyárók katalógusaiban külön oldalakat szentelnek a gépi autómosókban alkalmazható vegyszereknek, és nem véletlenül. Ezek a termékek kifejezetten erre a célra lettek kifejlesztve. Amennyiben az üzemeletető tényszerűen ezeket a termékeket használja a megfelelő hígításban és megfelelő technológiai sorrendben, továbbá a kefe állapota és minősége is megfelelő, minimális esélye van annak, hogy összekarcolják az autónkat.
3. Az önkiszolgáló – pénzbedobós - autómosó: Ami engem illet én szívesebben járok ilyen mosókba mint kefés autómosókba. Egy fokkal jobb, ha nem repkednek kint a mínuszok. Nos, a téveszmék elkergetése végett ezek a mosók meleg vízzel dolgoznak, 40 – 60 fokon. Lényegében egy nagyon fontos dologra kell figyelned.
Szépen szisztematikusan csináld végig a programokat, ami egymás alá fel van sorolva. Kezd a magasnyomású vegyszeres előmosással, alaposan minden részletre figyelve, a mosószárat 10- 15 cm távolságban tartva a karosszériától. Nekem meggyőződésem, hogy a karosszérián keletkező statikus fátyol szerű szennyeződéseket csak fizikai erővel távolíthatjuk el tökéletesen, ezért én majd minden alkalommal használom a habkefét (de kizárólag olyan mosókban, melyeket mi látunk el vegyszerrel és mi szervizelünk. Ezekben a mosókban tudom, hogy szinte kizárt az abrazív koptató hatás, ugyanis kiváló minőségő állati szőrből készült kefét használnak, és kifejezetten erre a célra kifejlesztett vegyszer biztostja a kenést, így esélye sincs a szilárd szennyeződéseknek, a kefén történő megtapadásának). A harmadik fázisban öblítsd le a karosszériát, a végén pedig vidd fel a viaszt vagy vízlepergetőt, ki hogy nevezi. Az utolsó cseppmentes öblítést sose hagyd ki. Ebben a programban ozmózis szűrt vizzel történik az öblítés, Az ozmózis víztisztítás a világ jelenlegi leghatékonyabb víztisztítási technológiája, a csapvíz szennyeződéseinek legalább 99,8%-a eltávolítható ezzel a technológiával. Ennek a használata azt eredményezi, hogy ha nem is törölgeted le a vízcseppeket, azok ennek ellenére folt nélkül fognak eltűnni a fényezésről.
Télen persze érdemes ennek ellenére letörölgetni az autódat, az ajtó gumitömítéseit is, majd valamilyen parafinos - erre a célra kitalált - termékkel kend át, mert nem fogod tudni kinyitni az ajtót, ha befagy.Olajozd meg a zárakat zárolajozó spray – vel, hogy akkor is be tudj szállni a kocsiba, ha elromlik a bicskakulcson a távirányító.Nos ha megvagyunk, irány kocsikázni, tekerd fel maximumra a fűtést, hogy megszabaduljunk a felesleges nedvességtől.Gondolom, azt teljesen felesleges leírnom, hogy állj be mosás után a fűtött garázsba. Ha van, úgyis beállsz.
Fontos itt is megjegyezni, hogy egy önkiszolgáló autómosó hatékonysága is több tényezőtől függ. Az egyik a gépészet és a másik az alkalmazott vegyszer. Az utóbbi esetben - mivel a cikkben a téli autómosásról van szó - nyugateurópában és a primatec ügyfeleknél is megfigyelhető a vegyszerek megfelelő évszakhoz történő kiválasztása. Itt lényegében egy egyszerü vegyszer cseréről van szó télből a nyárba való átállás során. Ez a fajta odafigyelés egy kiváló megkülönböztető előny lehet azokkal az autómosókkal szemben, akik télen is és nyáron is ugyan azt a vegyszert használják, ugyanis a vegyszerek hatékonysága nagy mértékben függ a külső hőmérséklettől. Másfelől, az a termék, amelyik télen kiválóan működik és oldja a laza nedves szennyeződést, nem biztos, hogy nyáron a felhevült karosszérián meg fog bírkózni a bogarakkal.
Szóval bármelyik mosósi módszert választjuk, a lényeg szakemberekkel, profi anyagokkal történjen, és még a tényt sem kell elfogadnod, hogy télen bizony sérül a fényezés, és a tisztítás során bizony karcos lesz a karosszéria.
Bányai Zoltán
Ha tetszett likeold és oszd meg násokkal is!
primatec I autóápolás | 2016-12-01 16:58:08 | Módosítva : 2016-12-01 20:18:06
Címkék: Autóápolási termékek, autókozmetika, autókozmetikai termékek, autómosó, autómosás, detailing, Autóápolás, autómosó termékek, bőrápolás, polírozás, polytop, frescura, primatec, carwash,